Przepływ przez zastawkę trójdzielną

Przepływ przez zastawkę trójdzielną

Zastawka trójdzielna umiejscowiona jest pomiędzy prawym przedsionkiem a prawą komorą serca. Funkcją zastawki trójdzielnej jest ukierunkowanie przepływu krwi w kierunku z przedsionka do komory serca oraz uniemożliwić na wystąpienie przepływu wstecznego czyli z komory do przedsionka.

Jak przebiega badanie ?

Badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego wykonuje się za pomocą urządzeń ultrasonograficznych USG o dużej czułości i należy do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych. Wymagane jest aby aparat USG spełniał szereg parametrów, a wykonujący posiadał duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu badań.

Kiedy wykonuje się badanie przepływu krwi w obrębie przewodu żylnego ?

Badanie przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną wykonywane jest pod koniec pierwszego trymestru ciąży. Obraz badania pozwala na określenie poziomu ryzyka wystąpienia zespołu Downa.

Co dają wyniki badania zastawki trójdzielnej ?

U około 65% płodów u których stwierdzono występowanie zespołu Downa obraz przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną jest nieprawidłowy i polega na przepływie wstecznym krwi to jest z komory do przedsionka.

Wynik nieprawidłowy badania nie koniecznie musi wskazywać na występowanie zespołu Downa, gdyż badania kliniczne dowodzą że 8% płodów u których wykryto nieprawidłowy obraz przepływu przez zastawkę trójdzielną są zdrowe.

Badanie i ocena przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną pozwala na uzyskanie lekarzowi bardzo ważnych informacji – prawidłowe widmo przepływu znacznie ogranicza ryzyko możliwości wystąpienia zespołu Downa i niektórych nieprawidłowości w układzie krążenia płodu, natomiast widmo w którym zauważamy nieprawidłowości wiąże się z podwyższeniem tego ryzyka i powinno być sygnałem do wykonania ewentualnych dalszych badań diagnostycznych.

Które kobiety poddawane są badaniu przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną ?

Każda kobieta która zdecydowała się na wykonanie badań prenatalnych, podczas badania USG ma wykonywany obraz widma przepływu krwi przez zastawkę trójdzielną.

Jednakże grupa kobiet u których wykryto zwiększenie przezierności karkowej (NT) u płodu, jest grupą dla której to badanie jest znacznie bardziej potrzebne, gdyż dostarcza dodatkowych informacji, które mogą potwierdzić komplikacje rozwojowe dziecka.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl