HODOWLA HERBATY W DOMU

HODOWLA HERBATY W DOMU

Herbata to jeden z bardziej popularnych napojów w naszym kraju. Przyrządzony z niej napar spożywamy nawet kilka razy dziennie. Mimo, iż jest to roślina tropikalna, możliwe jest jej hodowanie w warunkach domowych, niestety roślina wymaga specyficznych warunków uprawy i dużo cierpliwości hodowcy.

Nasiona

Herbatę w warunkach domowych najczęściej wysiewa się z nasion. W Polsce wybiera się popularny gatunek Camelia Sinensis, czyli herbatę chińską. Nasiona można zakupić przez Internet, najlepiej w sprawdzonym sklepie herbacianym. Cena jednego sporej wielkości nasionka waha się od ok. 2-3,50 zł.

Przygotowanie nasion

Zakupione nasiona herbaty wymagają specjalnego przygotowania, zanim zostaną zasadzone w ziemi. Należy umieścić w pojemniku z wodą i moczyć około 72 godzin. Warto w tym czasie obserwować nasionka – potencjalnie zdrowe opadną na dno naczynia, wątpliwej jakości pływają po powierzchni wody. Nasiona zdrowe powinny zostać oddzielone od pozostałych i zasadzone oddzielnie, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo,  nierównomiernego kiełkowania.

Drugą metodą wysiewu herbaty jest rozłożenie jej nasion na wilgotnej bibule do momentu pęknięcia łupinki. Można także delikatnie „uszkodzić” łupinkę, która szybciej zacznie pękać.

Kiełkowanie nasion wymaga od hodowcy dużej cierpliwości, gdyż może trwać od ok. 3 – 6 m-cy.

Sadzenie

Kolejnym etapem jest sadzenie nasion w ziemi. Początkowo nasiona można umieścić w niewielkiej doniczce ze specjalnie przygotowaną żyzną glebą (świetnie sprawdza się mieszanka 1:1 ziemi kompostowej i kwaśnego torfu) i drenażem z drobnych kamyczków na spodzie naczynia. Nasiona umieszczamy na głębokości około 3 cm.

Proces hodowania herbaty w domu jest bardzo długi i trzeba wykazać się cierpliwością. Szacuje się, że pierwsze pędy pojawiają się po ok. 2 miesiącach, ale czasami okres oczekiwania jest dłuższy. Rok po zasadzeniu nasion roślina osiąga zwykle wysokość 30 cm, a po 3 latach należy przesadzić ją do dużej doniczki.

Warunki uprawy

Aby hodowla herbaty w domu przyniosła oczekiwane efekty, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Bardzo ważne jest miejsce, w którym zostanie ustawiona doniczka. Musi być ono odpowiednio nasłonecznione, dlatego dobrym wyborem będzie parapet. W miesiącach wiosennych i letnich warto wystawić herbatę na balkon, należy jednak pamiętać, by nie stawiać rośliny w pełnym słońcu. Zdarza się, że herbata na świeżym powietrzu rośnie w szybkim tempie.

Absolutnie koniczne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności gleby.

W okresie zimowym sadzonka musi być zasilana wieloskładnikowym nawozem.

Warto również ( z powodu niewystarczającej ilości słońca) „uśpić” nieco naszą roślinkę przenosząc ją do pomieszczenia, w którym średnia temperatura będzie oscylowała w okolicy 10°C. Wysadzony do gruntu krzew herbaty przy odpowiednim zabezpieczeniu przetrzyma nawet mrozy do – 15°C.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl