Złodzieje czasu jak nad nimi zapanować?

Złodzieje czasu  jak nad nimi zapanować?

Wszyscy mamy czasem wrażenie, że robimy o wiele mniej, niż moglibyśmy gdyby nie… no właśnie, złodzieje czasu. XXI wiek zapewnia nam wszystkim rozmaite możliwości tego by się świetnie bawić, relaksować i odwrócić uwagę od codzienności. Cała ta technologia ma jednak niewiele wspólnego z efektywnością, jeśli pozwolimy jej opanować nasz cenny czas.

Złodziejami czasu możemy nazwać na przykład telefon od przyjaciela wtedy, gdy zaczynasz ważne zadanie. Rozmowa z przyjacielem z pewnością jest czymś przyjemnym i grzecznym, jednak burzy całkowicie nasze skupienie wobec wykonywanego zadania. Czy będzie grzecznie nie odebrać telefonu?

Oczywiście, że tak! Wszelkie sytuacje nie wymagające ratowania ludzkiego życia mogą poczekać, gdy skupiasz się na swojej pracy. Przerwanie pracy może wydawać się błahą czynnością, jednak odzyskanie orientacji w wykonywanym zadaniu, a więc powrót do poprzedniego poziomu skupienia jest równy z zaczynaniem od zera.

Na początek chciałbym, abyś zwrócił/a uwagę na rodzaje złodziei czasu. Ich identyfikacja pozwoli Ci nie tylko je zlikwidować, ale także wiedzieć, jak reagować w przypadku, gdy Twoi podwładni lub współpracownicy marnują czas, na którym Ci bardzo zależy.

KOMUNIKACJA

To pierwsza z kategorii złodziei czasu. Zawiera w sobie wszystkie najmilsze pogaduchy na żywo, przez telefon czy komunikator internetowy, które odciągają Cię od pracy. Mogą być niezwykle zabawne i poprawiać Ci humor, ale stanowią bardzo skuteczną barierę dla Twoich planów. Dzięki takiej niepotrzebnej komunikacji w czasie pracy możesz wydłużyć Twój wysiłek nawet o 200%

Kiedy przystępujesz do ważnego zadania, wymagasz od siebie 100% skuteczności: skupienia, elastyczności, zaangażowania i pracowitości. Gdy w ten cały nakład sił wpisujesz przerwy komunikacyjne, cała Twoja efektywność spada, bo odwracasz uwagę od tego, co sobie założyłeś/aś.

Jak temu przeciwdziałać? Gdy masz zamiar usiąść do ważnego zadania po prostu wyłącz telefon i powiadom osoby znajdujące się w pobliżu, że potrzebujesz czasu dla siebie. Wyłącz także wszelkie komunikatory i po prostu zapomnij o sprawdzaniu poczty. Teraz istniejesz tylko Ty i Twoje zadanie, im szybciej podejmiesz się skupienia, tym szybciej je ukończysz.

KOORDYNACJA

Osoby bezrobotne często zazdroszczą pracy tym, którzy ją mają. Jednak z drugiej strony patrząc, gdy przytłacza Cię ilość Twoich obowiązków, wcale nie czujesz się lepszy od innych. To wspaniałe, gdy można o sobie powiedzieć, że ma się coś, na czym można skupić całą swoją energię, podjąć wyzwanie i osiągnąć cel, prezentując najwyższą formę. A co z chwilami, gdy po prostu nie wiesz, za co się zabrać?

Zna to każdy z nas. Ilość zadań gromadzi się wprost proporcjonalnie do ilości czasu, przez jaki je odkładamy na później. Niektórzy mają ogromny problem z zarządzaniem swoim czasem, przez co nie potrafią zapanować nad obowiązkami, gdy te piętrzą się nieprzepraszającym tonem. Co zrobić, gdy do drzwi pukają kolejne terminy?

Z pomocą przychodzi wcześniejsze planowanie. Jeśli chcesz być „przygotowanym na niespodziewane” dołącz do wąskiego, elitarnego grona osób, które planują dzień wcześniej. Na chwilę przed pójściem spać, napisz na kartce zadania, których musisz się podjąć, a potem umieść je w kalendarzu, zaczynając od najtrudniejszych. Już samo wypisanie Twoich planów nastawia Twój umysł na współpracę z kalendarzem.

RAZ, A DOBRZE

Na stanowisku takim jak sekretarka, bardzo często można odnieść wrażenie, że wiele rzeczy dzieje się na raz, gdyż ilość obowiązków przypadających na jedno stanowisko jest zbyt duża, by mówić o automatyzmie. Osobie, która ma wiele małych i dużych zadań do wykonania, najbardziej przydatną pomocą okazuje się umiejętność kolejkowania zadań tak, aby odnaleźć wśród nich te pilne, i te mniej pilne, ważne i mniej ważne.

Połóż przed sobą czystą kartkę papieru i weź do ręki długopis. To Twoje narzędzia pracy. Teraz narysuj na kartce kwadrat, tak duży, jak mniejszy bok Twojej kartki. Podziel stworzoną figurę na cztery równe ćwiartki. Teraz oznacz je tak, jak na rysunku. Zadanie to nazywa się Macierzą Eisenhowera, znanego generała jeszcze z czasów II wojny światowej.

Twoim celem jest wypisanie wszystkich zadań w takim prostym układzie. Najważniejsze i naglące Cię sprawy umieść w górnym lewym rogu, to właśnie te problemy palą Ci się w rękach. Po prawej stronie, u góry, umieść ważne sprawy, które jednak mogą ustąpić tym pierwszym. Poniżej, po lewej stronie, zapisz wszystkie zadania zrzucone na Ciebie przez innych, którzy nie chcą się z nimi borykać sami. Choć dla nich te sprawy są niezwykle pilne, Ty masz już co robić.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl